Nabízíme


Dělám všechno správně, ale nejde to. Když se hubnutí nedaří...


Nehubnete? Stojíte na váze, i když se tak moc snažíte? Pojďme si spolu projít, zda děláte všechno správně k úspěšnému odhození kilogramů.


Jídelníček je základ

Na úspěšném hubnutí se podílí optimální jídelníček asi z 80%. Jinými slovy. Pokud chcete hubnout pouze navýšením pohybové aktivity, je to neskutečná fuška a také časově náročné.
Energetický trojpoměr při redukci hmotnosti by se měl skládat ze 40% sacharidů, 30% tuků a 30% bílkovin. Při normálním režimu, kdy hubnout nechceme, se zvyšuje podíl sacharidů na cca 55%, tuky zůstávají na 30%, snižuje energetický podíl bílkoviny na 15%. Více si můžete přečíst ZDE.
Při redukci hmotnosti byste měli snížit celkový energetický příjem o 10-15% oproti stavu, kdy nehubnete ani nepřibíráte. Jídelníček vám interaktivně zhodnotí například program Sebekoučink.

 

Jaký pohyb je k redukci hmotnosti nejvhodnější?

Z hlediska zdravotní prognózy je dostatečné množství pohybové aktivity snad ještě důležitější než složení jídelníčku. Pro redukci hmotnosti je dobré zařadit aerobní druh pohybu. Mezi „zlatý pohybový aerobní kvintet“ patří - běh, chůze, běh na lyžích, cyklistiky a plavání. Aby se pohybová aktivita projevila příznivě na vašem těle, je důležité, abyste zvedli objem pohybu minimálně o 30%, než jste zvyklí. Tímto se samozřejmě dostávají do nevýhody více pohybově aktivní, protože musí zkrátka ještě přidat. Více ZDE


Cvičíme v moc vysoké intenzitě pohybu

Sportujeme, pot z nás stříká, rudneme, lapeme po dechu. Abychom dokázali spálit tuky, a tím je využít  jako zdroj energie k pohybu, nutně k tomu potřebujeme kyslík. Při vysoké tepové frekvenci, už kyslík „nedojede“ ke svalové buňce a ta využívá tedy spíše cukerné zásoby, které naše tělo umí hladce obnovit. Takže je třeba zvolnit intenzitu a prodloužit dobu pohybu. Více ZDE

Centimetr je těžší než kilogram

Při hubnutí se zaměřte hlavně na úbytek centimetrů. Změřte se v pase. Schovejte si kalhoty či sukni, která je vám natěsno,  za měsíc si oblečení opět zkuste. Kilogram tukové tkáně zabere větší prostor než kilogram svalové tkáně. Pokud na váze stojíte, může se měnit vaše tělesné složení a vše jde dobrým směrem. Více o tělesném složení ZDE.

Psychika hraje prim, stanovte si při hubnutí reálný cíl

Hubnutí je dřina, vyžaduje váš čas, peníze. Zvolte si pro redukci hmotnosti vhodné období. Je třeba jídlo plánovat, připravovat si svačiny, vymezit si čas na pohyb. Pokud zrovna řešíte problémy v zaměstnání či„doma“, máte před sebou zkoušky, složité pracovní úkoly, partnerské problémy, nebývá to na hubnutí nejlepší doba. Vytvořte si svůj osobní plánproveditelným, reálným cílem. Zvažte, zda redukce hmotnosti, je ve vašem aktuálním životním období to nejdůležitější. Jak by měl vypadat cíl, který má šanci na úspešné splnění najdete ZDE.

Možná už jsme moc dlouho šlapali na brzdu, zpomalení bazálního metabolismu

Při nesmyslných dietách s velmi omezeným energetickým příjmem, může dojít ke zpomalení bazálního metabolismu. Tělo prostě začne šetřit, protože „Co když mě potká ještě něco strašnějšího?“ no a pak se tloustne i ze vzduchu. Rozhýbat zpomalený metabolismus je úkol na velmi dlouhou dobu. Chce trpělivost, pravidelnost a hodně a hodně pohybu.

Nejde to do nekonečna, hlavně ne jo-jo efekt!

Bohužel…každé hubnutí se někdy zastaví. Optimálně je dobré po cca 10% redukci hmotnosti ve srovnání s výchozím stavem – tj. zhubnu z 85kg na 76kg – nově získanou hmotnost ½ roku udržovat. Tělo si na novou „hmotnost“ zvykne a nebude se snažit o jo-jo efekt. Ono totiž zhubnout umí každý, ale udržet si to je to největší hrdinství.

Štítná žláza s hubnutím pěkně zatočí

A někdy to opravdu jít nemusí, i když se snažíte. Nejběžnější překážkou hubnutí ze zdravotního hlediska bývá snížená funkce štítné žlázy. Více jsou touto poruchou ohroženy ženy. Často se hypofunkce štítnice rozvine po zátěžové situaci, což může být onemocnění, těhotenství či jiný fyzický a psychický stres. Diagnostika je jednoduchá, k základní orientaci o funkci štítné žlázy stačí kontrola hladin hormonů štítné žlázy z odběru krve, což vám může provést váš praktický lékař. Dalšími známkami hypotyreózy - hypofunkce štítné žlázy kromě přibírání na váze, je únava, ospalost, vypadávání vlasů, lámání nehtů, sklon k depresivním stavům, zácpa, otoky holení.

Přeji vám splnění vašich redukčních cílů

MUDr. Marie Skalská 



Nejlépe hmotnost většinou redukují "hubnoucí začátečníci", kteří nemají za sebou řadu pokusů s nesmyslnými dietami a striktními zákazy, aby vše pak porušili a začali opět od 1.dne v kalendáři nebo od prvního jarního dne. A co my všichni ostatní, kteří jsme to již několikáte zkoušeli a jsme ve slepé uličce, kdy se nedaří, kilogramy se nás drží, jak věrný pes? Hubnutí je souhra několika okolností:

  • jídelníčku
  • pohybové aktivity a její optimální intenzity a délce tréninku
  • psychiky
  • dobrého zdravotního stavu

Projděte si všechny tyto oblasti, jestli tam někde není ten pes zakopaný...



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás