Nabízíme


Co jíst před a po cvičení


Co ovlivní jídlo před a po cvičení

Strava před cvičením a po cvičení významně ovlivňuje nejen samotný cvičební výkon, ale i to, zda nás třeba po cvičení budou bolet svaly. Pojďte se podívat, jak by to mělo před a po cvičení optimálně vypadat. Bavíme se o rozumném rekreačním sportování, s 2-3 tréninkovými jednotkami týdně. Kdy předpokládáme, že cvičební jednotka trvá kolem 60ti minut. Nechce dramaticky přibírat svalovou hmotu, „rýsovat“ , ani neutočíme na své osobní rekordy.

Jak jíst před cvičením?

V ideálním případě je vhodné jíst klasické hlavní jídlo 3-4 hodiny před samotným cvičením. I v takovémto časovém předstihu určitě není vhodné těžké, obtížně stravitelné jídlo, které by i déle zatěžovalo náš zažívací systém.

Hodinu před zatížením je dobré sníst svačinu s výsledným nižším glykemickým indexem. Například ovoce doplněné bílkovinou ve formě jogurtu, sýra, šunky, mléčnou rýži.  Nízký glykemický index jídla zaručí vyrovnanou hladinu krevního cukru- tzv. krevní glykemie a ochrání nás před možnou hypoglykemií při cvičení – prudkým poklesem hladiny krevního cukru, kterou by mohla způsobit potrava s vysokým glykemickým indexem a její následná kompenzace.  Získáme tím dostatek energie na cvičení.

Co jíst během cvičení? Nejíst, ale pít!

Pokud standardně cvičíme při tréninkové jednotce 60 minut, není potřeba během cvičení speciálně potravu doplňovat. Nesmíme samozřejmě zapomínat na pitný režim. Zcela dostatečná je voda, isotonické a hypotonické sportovní nápoje. Optimální množství glukózy v nápoji je 6g glukózy ve 100ml.

Co jíst po cvičení? Window of opportunity - 45 minut "okna" po zátěži

I po cvičení dále doplňujeme tekutiny. Určitě se vyhněte nápojům s kofeinem či alkoholu. 30 minut po cvičení je dobré konzumovat potraviny s vyšším glykemickým indexem vzhledem k rychlejší regeneraci svalů, tj. nebudou vás druhý den „tolik bolet nohy“. Kdo obtížněji tráví tuhou stravu, může využít proteino-sacharidové nápoje. V tekuté formě se snadněji zažívají. Cukerná složka urychlí regeneraci svalů a bílkovinná složka přispěje k tvorbě svalové hmoty a tělo si nebude brát „z vlastních zásob“. Nejdůležitější je načasování jídla po cvičení. 45 minut po zátěži je svalová buňka nejlépe citlivá na anabolické účinky hormonu inzulínu. Pokud buňce do 45minut po zátěži dodáte substráty bude nejlépe regenerovat a obnovovat zásoby svalového glykogenu. Toto "window of opportunity" nebo pozátěžové okno se po 3/4 hodině uzavírá a senzitivita - citlivost-  svalové buňky na inzulín se snižuje. 

Večeře by posléze měla obsahovat kvalitní bílkovinu.

MUDr. Marie Skalská



Nejdůležitější je po cvičení sníst dobrou kombinaci základních živin bílkovin a sacharidů,  v době do 45minut po zátěži. Nemusíte mít speciální sportovní suplementy, když budete dbát na kvalitní bílkovinu a komplexní sacharid bude to dobrá volba, která zajistí nejenom dodávku energie, ke svalové regeneraci, ale i dávku minerálů a vitamínů. Zkuste třeba  čokoládové mléko, které bylo v několika studiích ověřeno jako výhodný nápoj po fyzické aktivitě.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás