Nabízíme


Cvičení do kanceláře s overballem


Kompenzační cvičení s overballem do kanceláře

Znáte malý gumový míček, který vám přijde tak nějak nedofouklý? Má různé barvy průměr kolem 20-30ti centimetrů a jmenuje se overball. Na trhu jsou k dostání různé velikosti. Overball snadno koupíte ve sportovních obchodech či rehabilitačních potřebách, stojí do 200 Kč. Overball se využívá k různým druhům cvičení ať již kondičních, rehabilitačních a skvěle jde využít jako kompenzační pomůcka třeba do kanceláře.
Cílem následujících cviků je protáhnout či naopak aktivovat svaly, které dlouhým sezením před počítačem trpí.
Cvičí se s polovyfouklým balonkem.
Vezmeme to doslova od hlavy k patě. Všechny cviky opakujte tolikrát, kolikrát je zvládnete správně provést či nejlépe do pocitu uvolnění v protahovaných svalových skupinách. 

Cvik č. 1 - uvolnění svalů krků, protažení krční páteře 

Balonek držíte oběma rukama za hlavou. S nádechem zatlačte mírně hlavou kolmo do balonku, bradou směřujte spíše k hrudní kosti dolů, s výdechem tlak uvolněte. Ramena stahujte od uší směrem dolů, hlavu vytahujte směrem vzhůru v pokračování páteře.

Cvik č. 2 - aktivace prsních a zádových svalů  

Sedíte ve vzpřímené pozici, páteř je vytažená vzhůru, ramena stahujete „od uší“ dolů. S výdechem symetricky tlačte dlaněmi proti sobě do balonku, s nádechem uvolněte.

Cvik č. 3 -  vzpřímený sed s oporu overballu, aktivace břišních svalů 

Balonek umístěte do přechodu hrudní a bederní páteře, pozor ne níže! V této pozici vás overball „nutí“ sedět zpříma, aktivujete břišní svaly, máte narovnanou bederní páteř. Úplně stejně můžete využít míček při řízení v autě.  Sed s balonkem provádějte cca 20 minut, střídejte se sezením bez pomůcky. Smyslem je svaly aktivovat, ale ne přetížit, protože po delší době sezení s pomůckou se svaly unaví a zhroutili byste se do úlevové polohy.

Cvik č. 4 - posílení svalů mezilopatkových, horní části zad 

Balonek umístěte mezi loket a tělo. S výdechem zatlačte loktem směrem k tělu a dolů, s nádechem uvolněte.

Cvik č. 5 - uvolnění bederní páteře, posílení svalů hlubokého stabilizačního systému

Sedíte na polovyfoukém overballu. Mírnými krouživými pohyby pánve stranou, vpřed, vzad uvolňujete oblast beder. Dále můžete v této pozici vytrvat déle a udržovat stabilitu, optimálně byste měli mít plná chodidla opřená o zem a předloktí o desku stolu či područky židle. Delším sezením na overballu aktivujete hluboký stabilizační systém. Na míčku sedˇte maximálně 20 minut, abyste se zbytečně nezhroutili do úlevové polohy.

Cvik č. 6 - prevence syndromu karpálního tunelu 

Při tomto cvičení je nejdůležitější váš vjem a soustředění se na pohyb. Cvičte nejlépe se zavřenýma očima, vaše soustředění bude ještě efektivnější. Na polovyfouklý overball přiložte dlaň a snažte se celý míček obejmout roztaženými prsty. Dbejte, aby cvičila pouze ruka od zápěstí dále a rameno cvičící paže bylo uvolněné. Uvědomte si, jak vnímáte tuto polohu dlaně a prstů, jak jsou protažené, jakoby nikde nekončili. Zapamatujte si tento pocit zcela protažené ruky a s tímto pocitem pak ruku přesuňte na myš počítače. Myš byste nikdy neměli křečovitě držet.

Cvik č. 7 - prevence plochých nohou, aktivace chodidla 

  

Chodidlo položte plnou plochou plosky na míček. Válejte po zemi směrem vpřed a vzad. Koleno stále směřuje nad 2. a 3. prst u nohy. Při maximálním rozsahu směrem vpřed uchopte míček prsty a zvedněte trochu nad položku.

Příjemné protažení nejen u počítače přeje 

Marie Skalská 

Děkujeme mgr. Lence Hellebrandové z hometherapy za odbornou supervizi článku. 

@foto Právo



Berte, prosím, na vědomí, že i když budete delší sezení před počítačem tímto cvičením kompenzovat, nejlepší je souvislé sezení 1x za hodinu přerušit, protáhnout se ve stoje, projít se, zajít si uvařit čaj, cokoliv, co na chvilku zruší vaší statickou polohu v sedě



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás