Nabízíme


Voda je základ, jak na pitný režim?


Ploténka a pitný režim, jak to spolu souvisí? 

Chcete být chytřejší, čilejší, méně unavení, nemít bolesti hlavy a mít dobrou náladu, být krásnější, s méně vráskami... to vše je ovlivněno pitným režimem. Když je náš pitný režim nedostatečný, krev je hustší, plyne pomaleji, bude hůře okysličovat cílové orgány, třeba mozek, což vyústí v podrážděnost, horší koncentraci, únavu.

Tělo si při nedostatku tekutin bere vodu z méně důležitých částí těla, centralizuje ji pro život zásadní orgány a ubírá třeba z meziobratlových plotének. Meziobratlové ploténky jsou polštářky naplněné vodou. Ty  jsou mezi jednotlivými obratli, které jsou na sebe postavené jako komín a tvoří páteřní kanál. Pokud se meziobratlová ploténka byť jen nepatrně sníží, jak z ní ubyde trocha tekutiny, může být následkem nepříjemná bolest hlavy.

Dehydratace - nedostatek tekutin

Nedostatkem tekutin, dehydratací, jsou ohroženi hlavně děti a staří lidé. U starých lidí je pocit žízně potlačen, takže varovné signály nemusí fungovat. A jak je to s těmi vráskami? Od modelek se nebudeme učit jíst nic jiného kromě srdíček listového salátu, ale mít po ruce neustále lahev vody není vůbec pro naši pleť marné.

 

Jak tekutinu ztrácíme?

Zdravý jedinec vyloučí močí přibližně 1-1,5 litru vody denně, 1 litr viditelným i neviditelným pocením a asi 250ml dechem. Suma sumárum nám vychází asi 3 litrový výdej vody denně. Při vyšší fyzické aktivitě je možné ztratit i 3 litry tekutin, čím vyšší teplota okolního prostředí, tím jsou ztráty vody vyšší.  

Vyšší vodní ztráty mají osoby pracující v teplém prostředí, osoby, které při svém zaměstnání mluví (učitelé, lektoři, přednášející).

 

Jak tekutiny získáváme?

Cca 500 ml představuje tzv. metabolická voda, která vzniká při metabolických procesech. Další objem tekutin musíme hradit příjmem zvenku. V chladnějších ročních měsících je optimální příjem kolem 30ml/1 kg tělesné hmotnosti. Pro 75 kilového člověka, vychází příjem kolem 2 litrů tekutin denně.

Pitný režim a sport

Při sportovní aktivitě je nutné příjem tekutin zvýšit klidně na 50ml/kg hmotnosti i více. Při cvičení začněte tekutiny doplňovat hodinu před začátkem pohybové aktivity. Tekutiny dávkujte. Náš oběhový systém je schopný zpracovat asi 250ml tekutiny za 15minut. Nemá tedy význam se "přepíjet či dopíjet", zbytečně byste zatěžovali své srdce a ledviny. Během cvičení doplňujte v závislosti na intenzitě a náročnosti cvičení 100ml každých 10-15minut. Jiná potřeba tekutin bude při klidné józe a jistě vyšší příjem bude u intenzivní posilovací hodiny či hodiny tenisu na přímém slunci. Tekutiny doplňujte ještě hodinu po ukončení cvičení. Příjem tekutin navýšený při fyzické aktivitě nepočítejte do denního objemu,  výše zmíněném přepočtu 30ml /kg hmotnosti.

 

Co si nalít? Co pít? 

Vodu, vodu a zase vodu! Nejlépe stravitelná je pro člověka lehce kyselá tekutina. Ochuťe si vodu pár kapkami citronu. Pokud volíte minerálky, vhodné jsou slabě mineralizované vody. Ty však střídejte a pijte v omezeném množství, aby nedošlo k přetížení organismu minerály v nich obsažených.  Stejně tak obměňujte z důvodu prevence alergických reakcí bylinné čaje.

Určitě nejsou vhodné kolové nápoje pro jejich obsah fosforečnanů, které soupeří s vápníkem o místo v kosti, fosforečnany statečně vyhrávají. Pokud se nejedná o light formu nápoje, obsahují kolové nápoje také velké množství cukru. Pro některé je překvapující zjištění, že ovocné džusy obsahují stejné množství cukru jako výše zmiňované "nedoporučované" kolové pití. Džus však na rozdíl od sladkých nápojů kolového typu obsahují tělu prospěšné látky, vitamíny, vlákninu. Džusy je rozumné pít v ředěné formě. Pokud je žádoucí redukce hmotnosti, musíte pamatovat na jejich energetickou hodnotu.

Tak tedy na Vaše zdraví!

MUDr. Marie Skalská

 

 



Doporučení denní množství tekutin záleží na naší hmotnosti, množství fyzické aktivity, teplotě okolního prostředí, charakteru našeho zaměstnání a velmi také na celkovém složení jídleníčku. Pokud máme v našem jídelníčku hodně zeleniny a ovoce, tj. potravin s velkým obsahem vody, jíme polévky, můžeme tímto hradit poměrně velkou část denního příjmu tekutin.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás