Nabízíme


Přínosy a nebezpečí kuchyňské soli pro naše zdraví


Jak platí i v jiných oblastech výživy, nebezpečný může být jak příliš malý, tak příliš velký příjem soli.

Vysoký příjem soli má souvislost s rozvojem  hypertenze – vysokého krevního tlaku, srdečně-cévními chorobami, cévní mozkovou příhodou, osteoporózou, tvorbou otoků.
Neznamená to však, že bychom měli sůl ze svého jídelníčku nadobro vyřadit. Některé studie dokonce potvrzují, že i enormě nízký příjem soli zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Sůl v našem těle hraje roli při hospodaření s vodou a udržování nervo-svalové dráždivosti. Kuchyňská sůl je často zdrojem velmi potřebného jodu, který je nutný pro optimální činnost štítné žlázy.


Optimální denní příjem soli byl WHO stanoven pro dospělého člověka na 3-5g/den.

Toto množství odpovídá zhruba jedné zarovnané kávové lžičce.


Pokud přisolujete jídlo, můžete si však být téměř jisti, že váš denní příjem soli je vyšší než toto doporučené množství. Uvědomme si, že sůl je přidávána do valné části vyráběných potravin – pečivo, cereálie, sýry, uzeniny, konzervované ryby, paštiky, nakládaná zelenina, instatní polévky, dochucovadla a mnoho dalších. Touto cestou přijímáme asi 80% denní dávky soli. Dalších 10% se v potravinách vyskytuje přirozeně. Přisolováním ovlivníme pouze cca 10% z naší celkové denní spotřeby.


Proč je sůl tolik oblíbená?

Sůl kuchyňská (chlorid sodný) zvýrazňuje chuť jídla, a proto se stala oblíbenou, dnes poměrně levnou přísadou potravin. Chuť na slané se vyvíjí během života a souvisí s rodinnými stravovacími zvyklostmi. Obliba slané chuti tedy není vrozená. Předpokládá se, že v jídelníčku pravěkých lidí se sůl objevovala pouze sporadicky. Odhaduje se denní příjem okolo 0,5g soli denně (to je asi jedna špetka). Ve stravě dnešního člověka se vzhledem k oblibě uzenin, polotovarů, dochucovadel a přisolování jídel zvýšil podíl soli až nad 12g za den, což je reálná průměrná spotřeba soli u dospělých osob v ČR.
 

Stejně tak, jako se dá chuť na sůl vypěstovat, lze se jí i odnaučit.

Pokud přestanete na určitou dobu dráždit svoje chuťové pohárky slanou chutí, začnete intenzivněji vnímat původní chutě jednotlivých surovin, jídla v restauracích vám najednou začnou připadat příliš slaná. V rozsáhlých klinických studiích se potvrdilo, že snižování příjmu soli má příznivý efekt na snížení krevního tlaku u hypertoniků, nižší výskyt infarktů a mozkových příhod.


Tipy, jak prakticky omezit sůl v našem jídelníčku?
 

  • Při vaření pokrmů solit málo a střídmě dochutit až těsně před konzumací, pokud je to nezbytně nutné (dokážu si tak lépe ohlídat množství soli).
  • Sledovat etikety potravin a obsah soli v průmyslově vyráběných potravinách. Pokud je na etiketě uvedeno množství sodíku, vynásobte toto číslo 2,5 a získáte množství soli.
  • Střídmě zařazovat do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem soli  - slané sýry, uzeniny atd.
  • Při kuchyňské přípravě nahrazovat sůl kořením, aromatickými bylinkami, sušenou zeleninou


MUDr. Ing. Tereza Hodycová

Češi přijímají ve svých jídelníčcích průměrně více než dvojnásobnou doporučovanou denní dávku soli za den. Tak jak jsme si vypěstovali na slanou chuť návyk, lze tento chuťový návyk odnaučit.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás