Nabízíme


Detoxikace organismu, fakt-a?


Detoxikace na Google, kde hledat informace? 

V momentu, kdy začínám upravovat tento článek mi Google při zadání termínu „detoxikace“ nabídne 18 400 000 možných odkazů.  Když jen čtu první řádky doporučovaných odkazů, většina se nese ve smyslu, že je třeba naše zaneřáděné tělo pořádně očistit, nastartovat, protože na nás toxiny stále útočí. Metod k očistě se nabízí nespočet: od čistících čajů, ušních svící, detoxikací přes chodidla či výplachů střev.  Když termín „detoxication či detoxicifation“ zadám do odborné medicínské databáze PubMed, www.ncbi.nlm.nih.gov, ukáže se počet článku, který se doslova vejde na prsty obou rukou, tedy přesně 10 odborných článků.

Detoxikace jako odborný termín se nám v současné době překlopila do marketingové strategie, kdy ačkoliv nejsou jasné indikace a důvody, detoxikovat bychom se měli všichni. Očištění v původním medicínském slova smyslu je život zachraňující výkon, při kterém jsou z těla odstraňovány nebezpečně vysoké hladiny nejčastěji léků, alkoholu či jiných jedovatých látek. Rozhodně si látky, které se k medicínské detoxikaci používají, volně v lékárně nekoupíte.

Proč se „potřebujeme“ detoxikovat?   

Očistné rituály se linou napříč náboženstvími od nepaměti.  Potřeba očištění se od hříchů se nám v současné době posunula trochu do jiných podob, nicméně mně se zdá, že podstata očisty je vlastně stále stejná.  Místo ďábla z těla nejčastěji chceme v dnešní době vyhnat směs potravinářských aditiv, sůl, léky, které jsme spotřebovali na poslední angínu, smog, složky očkovacích látek, geneticky upravené potraviny, těžké kovy, nemohu zapomenout na strašák – lepek,  a když se to hodí tak i tu včerejší sedmičku červeného bychom rádi vyčistili.

„Detoxikační metody“ na trhu:

Většina nabízených „detoxikačních postupů“ má několik společných popisných prvků. Cílem je „zbavit tělo toxinů“. Které toxiny budou při té konkrétní metodě odcházet, už přesně zmiňováno není. Stejně tak chybí fyziologické vysvětlení, jak přesně se očista v těle odehraje, zda náš krevní oběh, játra a ledviny dokáží ten „odbouraný nános toxinů“ v jeden moment zpracovat?

Výplach střev-jen to NE!

Svatým grálem je vyčištění střeva od nánosů.  Není mi jasné, od jakých letitých nánosů bychom měli střevo vyčistit? Každý gastroenterolog, který se denně dívá do střev endoskopem, potvrdí, že žádné „historické artefakty“ nevidí.  Očista střev v rukou laika se může bohužel změnit v život ohrožující výkon, když si uvědomíme, jak je vysoké riziko poranění střevní sliznice, vzhledem k vysokému výskytu nádoru tlustého střeva v naší republice.  Stádiem předcházející střevní nádor je střevní zánět, kdy střevní stěna je v místě zánětu ztenčena. Dotyčný o tomto stavu nemusí vůbec vědět, nemusí mít žádné příznaky. Do této „trubky“ se ztenčenou stěnou, je pod tlakem vpravena tekutina. Pokud tlak střevní stěna nevydrží, tak se obsah střeva, který je pro organismus toxický, dostane volně do břišní dutiny a akutní břišní příhoda je na světě.  I když stěna nepraskne, tak si rozhodně můžeme pěkně rozházet náš střevní mikrobiom, odplavit látky, které by se ještě měly vstřebat skrze stěnu střeva do krevního oběhu.  

Většina vstřebávacích, zažívacích procesů se odehrává ve střevě tenkém, kde jsou do krevního oběhu vstřebávány nejdůležitější nutrienty z výživy. V tlustém střevě se ještě vstřebávají vitamíny a minerály a zejména voda, formuje se v něm stolice, to znamená, obsah, který je již určen k vyloučení.

Mějte rádi svůj mikrobiom

Mikrobiom neboli střevní flora, bývá nazývána druhým mozkem.  Je čím dál tím více prokazován její zásadní vliv na naše celkové zdraví, včetně funkce imunitního sytému či ovlivnění hmotnosti.  Ve střevech se nám tvoří 90% hormonů, stejných jako produkuje náš mozek.

Jak dobře opečovávat svůj střevní mikrobiom?

Svědčí mu jídelníček s dostatkem vlákniny, zejména z ovoce a zeleniny, zakysané výrobky, bujon.  Naopak našemu mikrobiomu nesvědčí potraviny s vysokým obsahem cukru, vysoce průmyslově zpracované. Každá antibiotická kůra ho může také na delší čas vyřadit ze správného provozu. Alkohol zvýší střevní propustnost, omezí vstřebávání živin ve střevě a v neposlední řadě rozložení bakterií v našich střevech ovlivňuje i míra stresu.

Očista skrze chodidla

Vizuálně atraktivní metoda, je detoxikace skrze plosky chodidel. Po ponoření chodidel do lázně za chvíli uvidíte hnědé zbarvení vody a je vám řečeno, že skrze chodidla, tj. netlustší část kůže na našem těle, se vyplavily toxiny z vašeho těla. Podkladem má být proces elektrolýzy, změna polarity vody, díky „vašim toxinům“, které odešly přes otevřené póry na chodidlech… Jenže ona by se voda  zabarvila i bez vašich chodidel, protože se jedná o reakci soli ve vodě a elektrod. Stejný princip je také pravděpodobně zabarvení detoxikačních náplastí, kdy sůl z potu na chodidlech způsobí zabarvení.

Sauna, cvičení

Pocení slouží hlavně jako termoregulace organismu k toleranci vyšších teplot. Při pocení se nám z těla vylučuje zejména voda, sůl, resp. chlorid sodný a určité množství také NH3 (čpavku), vápníku, mědi, kyseliny mléčné, fosforu, draslíku. Některé složky potu nevycházejí z našeho těla, ale jsou produkty bakterií, které je z našeho potu vytváření. Takže i sprcha je určitou formou detoxikace organismu. Detoxikaci je ale také močení, defekace a vydechování.  

Játra-čistička organismu 

Nejdůležitějším orgánem při detoxikaci lidského těla jsou játra. Játra jsou orgán, který vskutku naše tělo zbavuje nepotřebných ba i toxikých látek. Jak o naše játra pečovat, co jim svědčí a co právě škodí najdete v "jaterním" článku

Článek  vyšel ve zkrácené podobě ve speciálu JOGA DNES 2018.  

MUDr. Marie Skalská 



Někdy mi, až hysterická, obava z intoxikace ze škodlivin z prostředí a potravin přijde směšná ve srovnání s tím, jak opomíjíme, že jsme mnohem více ohrožení chybnou výživou resp. nevhodným životním stylem s nadměrným energetickým příjmem, nadmírou tuků a cukrů, soli a naopak nedostatkem vlákniny a stálého poklesu množství fyzické aktivity.

Udržujte pestrý jídelníček, dobrou náladu a optimální hmotnost, mírněte stres, nekuřte, vyhněte se alkoholu, dostatečně spěte, dbejte na dostatečný pitný režim a lepší dlouhodobou očistu organismu si dopřát nemůžete.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás