Nabízíme


Sportování v horkém počasí


Kdy jindy sportovat venku než v létě? V horkých dnech mi návštěva fitnesscentra či tělocvičny přijde jako určitá forma sebetrýznění. Horké počasí s sebou může přinášet však rychlejší nástup únavy, vyčerpání a další rizika.

Držte v hlavě, když ne ve svalech mých 5 tipů, jak na sport ve vyšších teplotách.   

1.     Správná hydratace

Optimálně pít, hydratovat se, je zcela zásadní pro bezpečné sportování v horkém počasí. Nečekejte na pocit žízně, to už je pozdě. Základní pitný režim znamená vypít 40ml/kg tělesné hmotnosti, v horkém počasí se nároky na množství tekutin mnohonásobně zvyšují. Zavodňujte se průběžně. Intenzivněji začněte pít 1-2 hodiny před sportováním. „Intenzivněji“ znamená spíše častěji než větší objemy tekutin. Základem pitného režimu je vždy voda.  Podle délky sportovní zátěže pak volte nápoj s obsahem sacharidů, ke krytí energetických ztrát a s obsahem soli, ke krytí ztrát minerálů. Zda jste dobře zavodnění, poznáte jednoduše podle barvy moči. Světle žlutá barva znamená „cajk“, tmavá až oranžová barva znamená nedostatečný pitný režim, světlá až průzračná barva moči, znamená, že jste „přepití“. 

2.     Pozor na onemocnění z horka - úžeh, úpal

Oba tyto stavy je někdy pro laika obtížné rozlišit, každopádně příznaky onemocnění z horka jsou bolesti hlavy, závratě, poruchy stability, nevolnost, zvracení, otok rukou, nohou až život ohrožující ztráta vědomí. Tělesná teplota nemusí být vždy zvýšena.  Zásadní je prevence, což je kombinace dobrého pitného režimu, volba vhodného oblečení, které je volné, odsává pot, lépe ve světlejších barvách. V horkých dnech sportujte ráno či v podvečer.  V době 11-15:00 si spíše vezměte do ruky knížku než tenisovou raketu.

3.     Myslete na svůj obal – chraňte si kůži!

Zejména světlé fototypy by rozhodně neměly vybíhat bez ochranného krému s UV faktorem. Opalovací krém s UV faktorem alespoň 15, je třeba aplikovat ideálně 15-20 minut, než vyjdeme na sluneční svit. Krém by měl být v případě pocení či pobytu ve vodě aplikujte o to častěji, i když je označený jako voděodolný. Pokrývka hlavy a sluneční brýle jsou nejenom cool, ale plní nezastupitelnou funkci. Bohužel zhoubný nádor kůže - melanom, se klidně může vyskytnout i na pokožce hlavy ve vlasaté části.  

4.     Běh na pláži

Běh podél moře, s kýčovitě se probouzející pláží rozhodně není to samé jako naše běhací rutina na pásu či po asfaltu ve městě. Počítejte s tím, že běh v písku klade na svalové a šlachové struktury vyšší nároky. Na začátku spíše snižujte vzdálenost, nechte nohám, chodidlům, dostatek času, aby se adaptovala na nový povrch. Když před „plážově-běhací“ dovolenou zařadíte trochu více posílení lýtek a pečlivou stabilizaci kotníků, masáž chodidel, uděláte jen dobře.
 

 

5.     Vyzkoušejte nové druhy letních sportů.

Kdy jindy vyzkoušet vodní sporty než v horkém létě? Plavání je standard, což zkusit surfing, můj oblíbený windsurfing, vodní polo, ted´ tak populární jízdu na paddleboardu neboli na SUP (Stand Up Paddle board), kiting, kajaky, kanoe? Vybavení jde většinou půjčit, včetně „pronájmu“ instruktorů, kteří vás naučí základní grify, jak vodní pomůcky zkrotit.  Jestli nejste úplně příznivci vodního živlu, je možné přesunout cvičení, které jste zvyklí provádět uvnitř ven. Jógu můžete cvičit v parku nebo doma na zahradě, vyzkoušejte beach vollebal. Pronájmy tenisových kurtů jsou pod širým nebem lacinější než kryté haly. V městských parcích často najdete stoly na ping-pong. Já velmi ráda zařazuji při běhu i posilovací cvičení s využitím laviček, kmenů stromů či venkovních posilovacích strojů. Když už jsme u té tolik populární jógy, už jste ji vyzkoušeli na paddleboardu? I tak obyčejný stoj na jedné noze je na paddleboardu vskutku umění.   Nové druhy cvičení zařazujte vždy pozvolna, abyste tak co nejvíce minimalizovali možnost zranění.

Pohybem i odpočinkem naplněné letní dny vám přeje

MUDr. Marie Skalská 



Proč se v horku zvedne tepová frekvence i při nízkém úsilí?

Co je kardiovaskulární drift?

V horkém počasí může srdeční frekvence vystoupat na vyšší hodnoty než při stejném úsilí a intenzitě jako v chladném počasí. Mluvíme o tzv. "kardiovaskulárním driftu". Je to způsobeno tím, že se v horku a vlhku více potíme, tím ztrácíme tekutiny, které nestíháme doplňovat -"dopít". Srdíčko má snahu nahradit ztráty vody v krevním řečišti zvýšením srdeční frekvence. Takže i při lehkém tréninku prováděném v horku a vlhku se může "tepovka" postupně zvýšit o 10 až 20 tepů nad plánované tréninkové rozmezí. Proto adekvátní příjem tekutin v horku 160-240ml vody každých 15 až 20 minut napomáhá udržet nižší srdeční frekvenci při cvičení v horku.
Pokud byste v horku trénovali pravidelně, tak toto falešné zvýšení srdeční frekvence po cca 2-3 týdnech tréninku v horku odeznívá.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás