Nabízíme


Sedíš, sedím, všichni sedíme… jak snížit negativní dopady sedavého zaměstnání?


Jak jsme na tom s pohybovou aktivitou? 

Většina populace ve vyspělých zemích má nízké množství pohybové aktivity. Při sedavém zaměstnání je nutné nejen pravidelně sportovat, ale také během dne zvýšit pohybovou aktivitu v rámci ADL - activity of daily living – aktivity denních činností -chůze do schodů místo výtahů, vystoupit o zastávku dřív, apod.

zdroj grafu: Physical Activity Statistics 2015, British Heart Foundation

Trochu pohybu na pracovišti neuškodí

Změny polohy mezi sedem a stojem během pracovního dne uleví napětí v zádech, zlepší posturu a dýchání a pomůže celkovému „well-being“. Malé změny pracovního prostředí nám umožní být více aktivní i během sedavého zaměstnání.

Není např. nutné mít všechny potřebné věci (fascikly s dokumenty, kopírku, tiskárnu, …) po ruce. Dejte si kaš dále od pracovního místa, kopírku či tiskárnu si umístěte dále. Donutí nás to občas se zvednout ze židle a projít se. Případně můžeme mít v místnosti vyšší stolek, u kterého můžeme se spolupracovníky konzultovat – místo toho abychom seděli, budeme chvíli stát. Další možností jak zkrátit dobu sezení je telefonování ve stoje, místo používání intranetu zajít do vedlejší kanceláře, apod.

Víte, že sed není přirozená poloha?

Sed není pro lidské tělo přirozená poloha, a proto je velmi důležité naučit se správně sedět. Pokud se nekontrolujeme, obvykle náš sed sklouzne do předsunutí hlavy a ramen a vykulatí se nám záda, a to často už od křížové oblasti. Páteř je v takovém případě napjatá v oblouku, jsou namáhány stále stejné vazy a svaly a únava a bolest nastupuje velmi rychle.  

Jak ulevit bolavým zádům? 

Pokud se naučíme kontrolovat svoje držení těla, což znamená, že páteř držíme napřímenou a hlavu nevysunujeme dopředu, jsou statické nároky na páteř a svaly mnohem menší a vydržíme sedět déle s menší únavou a přetížením.

Sezení na míči

Přestože existují nejrůznější návody, jak na míči sedět, vždy si sedneme tak, jak je nám pohodlné, nebo po nějaké době do pohodlnější polohy sklouzneme. Zvláště když je náš mozek zaměstnán něčím jiným. Tím, že na míči nesedíme správně, svalovou dysbalanci naopak prohlubujeme, protože pohodlnou polohou opět posilujeme již silnější stranu.

Čočky nebo overbally pod zadek nebo za záda? Jak overball správně použít? 

Menší alternativou velkých gymnastických míčů jsou takzvané čočky nebo malé overbally. Mohou se dát na židli a tím plnit funkci velkého míče, nebo vložit za záda. V tom prvním případě je stejné varování jako u velkých míčů – musíte sedět správně. V druhém případě mějte na paměti, že nafukovací pomůcka nemá vyplňovat místo mezi bedry a židlí, jak by se mohlo zdát. O míč či čočku se opřete horní částí páteře zhruba v úseku lopatek, protože jedině tam vám stimuluje páteř a aktivuje bedra. Pravda, je to méně pohodlné, ale chceme přece zdravější sezení.

Nastavení židle

Výška sedací části židle souvisí s výškou uživatele. Je důležité, aby se celé plosky nohou opíraly o zem. Pokud toho nejde z nějakého důvodu docílit, použijeme pod nohy klínovou podložku, na kterou se nohy pohodlně položí. Pokud nohy visí volně ve vzduchu, vzniká nežádoucí tlak na stehna a stehenní tepnu a to může vést ke vzniku nebo zhoršení křečových žil.

Špatné sezení způsobuje:

1. bolesti hlavy, 2. bolesti šíje, 3. bolesti zad, 4. stlačený žaludek, 5. stlačené stehenní svaly, 6. stlačení žil stehen, 7. porucha prokrvování podkolenních jamek

Mgr. Lenka Hellebrandová

 

 



Dlouhému sezení před počítačem se při sedavém zaměstnání bohužel nevyhneme. Nicméně i na minimálním prostoru kanceláře lze uplatnit pár tipů, které nás jednou za čas zvednou ze židle. Z pohybových studií jasně vyplývá, že i krátké časové úseky pohybové aktivity, které se za den nasčítají,  se v celku projeví příznivě na naší zdravotní prognóze.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás