Nabízíme


Plavu si a vím jak! Jak si určit maximální tepovou frekvenci při plavání


Různý druh sportu, různá maximální tepová frekvence. Jak je to u plavání? 

Při různém druhu sportu dosahujeme různé maximální tepové frekvence – MTF. Nejnižší tepové frekvence z pětice „svatých“ aerobních sportů -  chůze, běh, jízda na kolem, běh na lyžích a plavání – dosahujeme právě při plavání. Hrubě řečeno při plavání dosáhneme asi o 10-15% nižší maximální tepové frekvence než při běhu.

V praxi to znamená, že pokud máte na svém sporttesteru nastavené rozmezí tepových frekvencí, ve kterém se „držíte“ třebas při běhu nebo při náročném cvičení a budete se snažit držet stejných absolutních čísel i při plavání, bude to subjektivně pěkná fuška, a plavání nebude plnit původně myšlený účel nastaveného tepového rozmezí.

% maximální tepové frekvence jsou stále stejná

Pozor neplést s % hodnotami. I při plavání bude platit, že např. aerobní rozmezí a tedy optimum pro redukci hmotnosti je 60-75% MTF. Jen ta MTF, ze které vypočítáme absolutní čísla, bude pro plavání nižší.  Pro stanovení optimálního rozmezí tepové frekvence na plavání je tedy potřeba si určit maximální tepovou frekvenci opravdu konkrétně při plavání.  

Jak si určíte svou maximální tepovou frekvenci při plavání:

-rozplavte se 500 metrů pomalým až středním tempem
-poté plavte 3x100 metrů, jak nejrychleji můžete, vždy s přestávkou 30 vteřin
-hodnota srdeční frekvence při posledních 100meterech je pravděpodobně hodnota vaší maximální tepové frekvence

MUDr. Marie Skalská



Při plavání dosahujeme nižší maximální tepové frekvence než u jiných běžných sportů. Pokud byste plavali a na sprottestru měli nastavené rozmezí tepovky, který jste si nastavili na základě hodnot naměřených při běhu, může se stát, že budete plavat, až se bude voda v bazénu vařit a kýžené tepové frekvence stejně nedosáhnete.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás