Nabízíme


Protažení u počítače


Delšímu sezení u počítače se bohužel v současné době nemáme téměř šanci vyhnout.
I na minimálním prostoru pracovního místa před počítačem si můžete zacvičit. Pokud se protáhnete, zacvičíte několikrát za den, zabere vám to sotva pár minut a je to efektivnější než hodinové rehabilitační cvičení 1x týdně.

Věřte mi, že vaše záda vám budou vděčná!

1. Jak protáhnout u počítače prsní svaly a uvolnit hrudní páteř?


 
Nastavení sedáku vaší židle má optimálně být tak, že kyčle máte o něco výš než kolena. Kolena tedy svírají úhel více než 90 stupňů. Plosky nohou máte plně na zemi.

Ruce položíte hřbety na stehna, dlaně jsou otevřené nahoru. S nádechem provedete hrudní záklon. Představte si, že těsně pod lopatkami máte zábradlí a vy se chcete nejdříve vytáhnout do výše a pak lehce zaklonit za to „zábradlí“. Pozor - nelámejte to v krku. Krk je v protažení páteře, ramena stahujeme směrem k zemi.

Měli byste cítit protažení v oblasti prsních svalů. Je tam?

2. Jak zapojit u počítače stabilizační svaly trupu (ty nám drží střed těla pohromadě), stehenní svaly a k tomu protáhnout trapézy?

Sedíte na přední části sedáku židle. Rukama se opřete o stehna, jako byste se chtěli postavit, ale zadek stále zůstává na židli. Zapřete se o stehna, břicho zatáhněte proti bedrům, přičemž ramena stahujte jakoby do zadních kapes u kalhot. Zároveň vrchol hlavy vytahujete do dáli,  obličej kouká k zemi, tím napřímíte páteř.               Cítíte svá záda?


3. Jak protáhnout u počítače celou páteř?

Tenhle je můj nejoblíbenější…Postavte se asi metr o desky pracovního stolu nebo opěradla židle. Pomalu se předkloňte a ruce zapřete o stůl, područku či opěradlo židle. Hýžděmi se snažte dostat až za své paty a zároveň hrudníkem směrem dolů k zemi.


MUDr. Marie Skalská

@foto Právo



Sezení delší než 2 hodiny má pro naše tělo negativní účinky. Delším sezením se zvyšují rizika snad všech chorob – namátkou mozkové příhody, plicní embolie, vysokého tlaku, obezity, nádoru tlustého střeva, spánkové apnoe, cukrovky, srdečních onemocnění - hlavně, ischemické-choroby srdeční, komprese meziobratlové ploténky…A proto kdykoliv to jde, zvedněte se a projděte, i kdyby to bylo na 1-2 minuty. Můžete řešit pracovní úkoly ve stoje, zvedněte se a řešte. Protože každý krok a každá minuta se počítají!



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás