Nabízíme


„Tabata“ cvičení k posílení celého těla


Málo času na cvičení - Tabata je přesně pro vás! 

Máte málo času anebo se vám vaše cvičení zdá nudné? Zkuste ho rozfázovat do intervalů. Mně osobně v poslední době nadchlo cvičení dle „Tabata protokolu“ pro většinu z nás známý prostě jako TABATA.  Toto schéma fázování cvičení ve vysoké intenzitě vymyslel Izumo Tabata, profesor na Ritsumeikan univerzitě v mém oblíbeném Kyotu. Výhoda vysoce intenzivního intervalového cvičení je kombinace posilování a zároveň zlepšení aerobní zdatnosti a to vše v jednom.

Připravila jsem pro vás intenzivní cvičení na půl hodiny, přesně 32 minut, ve kterém zapojíte svaly celého těla.

Cvičební intervaly Tabata protokolu, jak cvičit Tabatu?

Cvik cvičíme s maximálním úsilím 20 vteřin (pokud bychom měřili, tak na 170% VO2 max.) a poté 10 vteřin odpočíváme. Takto cvik celkově opakujeme 8x.  Odcvičení jednoho setů cviku v 8mi opakováních bude tedy trvat 4 minuty. Celkem takto odcvičíte 8 setů cvičení.

Jak často cvičit Tabatu? 

Ideální je cvičit „Tabatu“ 3x týdně.

Co potřebuji před Tabata cvičením?

K hlídání intervalů je příjemný časovač, budík či přímo „Tabata timer“, který si můžete zdarma stáhnout jako mobilní aplikaci do chytrého telefonu.

Správná, svižná hudba vás pomůže udržet se v tom správném tempu - alespoň mě rozhodně. 

Pití si připravte někam na dosah. 

Schéma jsem pro inspiraci navrhla jednouché, abyste nemuseli moc přemýšlet, jak jdou cviky po sobě. Budeme střídat vždy tzv. „horolezce“ s dalšími cviky, zaměřené na ostatní svalové skupiny celého těla. 

Kdo nezvládne všech 8 setů cviků, začne s nižším počtem setů cvičení (set je myšleno  8x 20sec.+10sec.)a postupně přidá další sety.

Začínáme!

1. cvik 8x 20sec. „na plno“ + 10sec. pauza

Mountain climbers neboli  horolezci

Vyrážíme ze základního tábora.

Výchozí pozice je VZPOR. Tělo je rovnoběžně s podložkou. Dlaně jsou opřené plnou plochou o zem, pod rameny. Opíráme se o prsty na nohou. Hlava je v pokrčování páteře. Bříško oplošťujeme proti bedrům.



Provedení cviku:

Střídavě přitahujeme kolena pod hrudník. Sami si dle své zdatnosti korigujte jak vysoko k hrudníku koleno přitáhnete. Ramena stále stahujeme od uší jakoby do zadních kapes u kalhot. Lopatky „přilepujeme“ k zádům.



2. cvik 8x 20sec. „na plno“ + 10sec. pauza

Plank = prkno =  vzpor stranou, říkejme tomu jakkoliv

Držíme jen své tělo, stačí že?

Jsme ve vzporu stranou, opřeni o dlaně. Bok „vytahujeme“ co nejvíce ke stropu. Tělo je opět v protažení, hlava plynule pokračuje v protažení páteře.  Měli byste „cítit“ šikmé břišní svaly na boku břicha blíže k zemi.  Provedení cviku je výdrž v perfektním postavení těla.  

Začátečníci mají kolena opřená o zem, horní volnou paži opřenou v bok. 



Pokročilí se opírají pouze o prsty a dlaň.



3.cvik 8x 20sec. „na plno“ + 10sec. pauza

Mountain climbers, horolezci

Ze základního tábor se posunujeme o tábor výš.


4.cvik 8x 20sec. „na plno“ + 10sec. pauza

Plié podřepy

Trochu baletní inspirace, to si přeci nemohu odpustit, na hýždě a vnitřní stranu stehen.

Stojíme v roznožení, prsty na nohou směřují ven. Kolena „lícují“ se směrem chodidel, míří vždy  nad 2. a 3. prst na noze.



Provedení cviku:

Jdeme plynule do podřepu, chodidla jsou stále plnou plochou na zemi a vracíme se zpět nahoru. Kolena však nikdy nejsou zcela propnutá.



5.cvik 8x 20sec. „na plno“ + 10sec. pauza

Mountain climbers, horolezci

Polovinu výstupu máme za sebou, doufám, že ještě polovina sil zbyla.

6. cvik 8x 20sec. „na plno“ + 10sec. pauza

Posílení tricepsů

V zimě se hodí do plesových šatů, v létě do trička na ramínka.

Začínáme v kleku „na všech čtyřech“ jsou dlaně pod rameny. 



Provedení cviku:

V rychlém tempu plynule krčíme lokty a předloktí pokládáme směrem k zemi. Většině z nás se nepodaří je zcela položit. Váha těla je na horní polovině zad. Kotníky jsou uvolněné. Pozor při vyšším opakovaní máme tendenci hýžděmi „ujíždět“ dozadu nad paty. V tom případě rychle posuňte tělo opět zpátky směrem nad dlaně.



7.cvik 8x 20sec. „na plno“ + 10sec. pauza

Mountain climbers, horolezci

Do této série dejte úplně všechno, jsme před vrcholem.


8.cvik 4x 20sec. „na plno“ + 10sec. pauza na jedné noze, poté nohy vyměníme a opakujeme 4x 20sec. „na plno“ + 10sec. pauza na druhé noze.

Podřep na jedné noze se židlí

Slibuji, že to je poslední! 

Ve výchozí pozici je tělo vzpřímené. Noha v zanožení opřená kotníkem o sedák židle, gauče, postele. Když se podíváte k zemi, vidíte si špičku svého stojného chodidla. Ploska je směrem vpřed.

Provedení cviku:

Jdeme do podřepu. Velmi pečlivě dbáme na to, aby koleno směřovalo nad 2. a 3. prst na noze. Poté opět nahoru. Opakujeme v tempu, v kterém udržíme s jistotou balanc.



A máme to za sebou!

Tedˇ využijte  45 minut „pozátěžového  okna“ a dejte si svačinku s bílkovinou i sacharidy.

MUDr. Marie Skalská

@foto Právo



Kdo vymyslel Tabatu? 

„Tabata protokol“ byl vymyšlen a aplikován v roce 1996 profesorem Izumo Tabatou  pro družstvo olympijských rychlobruslařů. Posléze ho převzali další výkonností sportovci a následně se rozšířil mezi sportující veřejnost.  Kouzlo vysoce intenzivního tréninku tví v úspoře času a posílení aerobní zdatnosti a zároveň podpoře tvorby svalové hmoty v jednom. Prof. Tabata se v současnosti stále věnuje podrobnějšímu výzkumu efektu protokolu vysoce intenzivního tréninku a stejně tak i tréninku o nízkých intenzitách například pro pacienty s diabetem.



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás