Nabízíme


Jaro je tu - čistíme! Detoxikace těla! A nebo snad ne?


Zkusili jste detox? 

Tak jak? Zakoupili jste čajovou směs, týden či dva mixovali šťávy a byli jste pak celí omlazení a další rok FIT? Tak to upřímně gratuluji a dále už možná ani číst nemusíte.

Zcela upřímně, mít pocit, že mi 14 denní kůra, kdy si vyzobu chlorellu nebo něco jiného "zeleného", budu se napájet čistícím čajem, vyčistí organismus a já se pak zase vrátím k  "původnímu" stylu stravování tj. s nevhodným množstvím tuku, nedostatkem pohybu, případně budu kouřit,  je asi stejně účinné jako si dávat učebnici španělštiny pod polštář, s tím, že mi slovíčka přes noc zalezou do hlavy.

 

Musíme se detoxikovat? Mějme rádi svá játra!

Musíme a dokonce to děláme stále. Hlavní čističkou našeho organismu jsou játra, případně ledviny. Pokud jsou tyto dva orgány zdravé, tak do určitého množství jsou schopné toxické látky z těla vyloučit. Játra je vylučují do žlučových kyselin a s těmi pak putují do stolice. Ledviny vylučují nežádoucí látky do moči.

Jak si můžeme chránit játra?

Největší zhoubou pro játra, kterou jim můžeme z potravy nabídnout,  je alkohol a trans nenasycené mastné kyseliny, které vznikají hlavně nevhodným přepalováním tuků. Skoro všichni mají zkušenost, že zdravá játra vydrží hodně. Není od věci, pokud po větším alkoholovém excesu nebudeme následující den ještě nutit naše játra zpracovat kachýnku , ale nabídneme jim s úctou něco šetřícího s menším obsahem tuku.

Můžeme se toxinům vyhnout?

Toxiny na nás působí naprosto všude - ve vzduchu, ve vodě, v umělých hmotách a výrobcích z nich, působí na nás elektrosmog.  Docela zajímavé uvědomění je, že pokud „něco“ cítím, tak to znamená, že „to“ musí interagovat s mou nervovou soustavou, a proto mohou být škodlivé různé osvěžovače vzduchu, umělé vůně, které „čucháme"  aniž bychom si to uvědomovali.  Toxické látky se v našem těle ukládají od narození, v naší vyspělé době je máme v sobě všichni.  Více jsou ohrožení jedinci žijící v průmyslových oblastech, ale bohužel ovzduším a vodou se toxické látky dostávají i do prostředí, která ještě nejsou zasáhlá civilizací a my bychom je tam nečekali. Tj. pokud dýcháme, jíme, pijeme, cítíme, chodíme oblečení, tak se vstřebávání toxických látek v našem prostředí nemáme šanci vyhnout. Jde o množství toxické látky a naší toleranci, genetickým předpokladům, jak náš organismus zareaguje. 

Kde se nám toxické látky hromadí? Kojení a hubnutí?

Těžké kovy (rtuťˇ, olovo, arsen,  kadmium, hliník) se hromadí v adipocytech - tukových buňkách. Nedokážu si představit, jak například „čistící čaj“ tyto tukové buňky vysmýčí?  Při rychlé redukci hmotnosti a úbytku tukové tkáně by v extrémních případech hrozilo de facto riziko otravy z vyplavení těchto těžkých kovů. Z tohoto důvodu je i nevhodná rychlá redukce hmotnosti při kojení, protože maminka tímto předává těžké kovy rovnou skrze mateřské mléko svému miminku. 

Střevní kartáč, vláknina

A jako kartáč použijme vlákninu. Vláknina je část rostlinné buňky, kterou naše tělo neumí strávit. Opravdu si ji můžeme představit, jak kartáč, který nabobtná a prochází naším střevem nabalujíc na sebe zbytky nestrávené potravy, které by ulpívaly na stěně střevní sliznice. Vláknina je zcela zásadní složka potravy, která ovlivňuje naši zdravotní prognózu. To, že máme v české stravě nedostatek vlákniny, jednoznačně potvrzuje, že při přepočtu na 100000 obyvatel máme dlouhodobě nejvyšší výskyt nádoru tlustého střeva a konečníku v Evropě. Zdroje vlákniny jsou téměř veškeré potraviny rostlinného původu, hlavně ovoce, zeleniny, luštěniny, obiloviny a celozrnné pečivo.

Jak tedy s tou jarní očistou?

Dbejte o svá střeva a játra každý den, nejenom na jaře, a to tím, že máte ve svém jídelníčku 600g zeleniny a ovoce denně, v poměru 2:1. Tímto si zajistíte dostatečný příjem vlákniny, dle českých doporučení 30g denně. A místo peněz za jarní očistné kůry si raději kupte nové jarní šaty.

 MUDr. Marie Skalská



Hlavními "čistícími orgány", kterými se z těla vyplavují odpadní metabolity jsou játra a ledviny. Při jejich optimální funkci se nemusíme obávat "zanešení" těla.

Pokud tyto orgány selhávají, většinou se jejich snížená funkce jasně projeví, únavou, otoky, svědením kůže, bolestmi břicha... Většina přípravků, doplňků, které jsou prodávané k tzv. detoxikaci nemá opodstatněný fyziologický efekt. Dodržování zásad aktivního životního stylu, racionální jídelníček, s dostatkem vlákniny, dostatek pohybu a odpočinku je ten nejlepší kartáč na vaše tělo, který si můžete dopřát.

Jak vidíte na obrázku dostatek vlákniny v jídelníčku není zas tak jednoduché dosáhnout. Musíte vlákninu čerpat z vícero zdrojů. I když dosahujete denní doporučené dávky zeleniny (300g/den dle WHO), jako je na fotce, tak tím pokryjete asi 1/3 doporučené denní dávky vlákniny (30g/denně).  



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás