Nabízíme


Dámy, nevěřte všemu, co se říká - nejčastější mýty o srdečních onemocněních u žen


"Mně se to stát nemůže..." - Také si to dámy říkáte? Srdeční onemocnění je s jistotou nejčastějším důvodem úmrtí u žen v České republice.

Jaké jsou nejčastější mýty o srdečně- cévních chorobách?

 

1. Muži umírají na "srdce" ženy spíše na nádorová onemocnění

Při vyřčení slova „nádor“ se většině z nás vybaví „konečná stanice“, zatímco ischemická choroba srdeční nás bohužel tak subjektivně neděsí a přitom realita je právě naopak. Ženy umírají 3x více na onemocnění srdce než na všechny nádorová onemocnění dohromady. Srdečně cévní onemocnění je u žen jednoznačně nejčastějším důvodem úmrtí.  

 

2. Nemocné srdce mají jen staří lidé

Srdeční onemocnění postihují všechny osoby napříč věkovým spektrem. Mladé ženy se vystavují riziku srdečně-cévního onemocnění, pokud užívají hormonální antikoncepci a k tomu kouří. Kombinace cigaret a hormonální antikoncepce zvyšuje riziko onemocnění srdce o 20%. Vzhledem k tomu, že riziko vzrůstá s věkem, přejídáním a poklesem rutinní fyzické aktivity, což není nic vyjímečného,  rizikové faktory se nám kumulují a v tomto případě čím více - tím mnohonásobně hůře. Nahromadění výše zmiňovaných rizikových faktorů nám významně urychlí proces aterosklerózy, tedy tvorbu jakých si " strupů" na cévní stěně, které se mohou „uloupnout“ a významně zúžit či zcela zastavit průtok tepnou. Pokud se jedná o tepnu vedoucí k srdíčku – koronární tepnu, dochází k infarktu, pokud se jedná o mozkovou tepnu či krkavici dochází k mozkové příhodě.

 

3. Jsem fit, srdeční onemocnění mi nehrozí

I když jste běžecká nadšenkyně, "aerobička", žena s pravidelnou fyzickou aktivitou, bohužel další rizikové faktory - kouření, nevhodný jídelníček, vysoký krevní tlak mohou negativně dovyvážit vaše chválihodné sportovní nadšení. V rámci slušného vychování byste měla znát od 18. roku věku hodnotu svého lipidového spektra. Na preventivní vyšetření hladin krevních tuků máte nárok zdarma ze svého zdravotního pojištění.  Pokud máte v rodině již výskyt srdečně-cévních onemocnění u nejbližších příbuzných je vhodné zkontrolovat hladiny krevních tuků ještě dříve před 18. rokem věku. A stejně jako nad krevními tuky to chce mít přehled i nad krevním tlakem.

 

4. Já nemám žádné příznaky

46% žen, které umírají náhlou srdeční smrtí nemá žádné příznaky. Příznaky život ohrožujícího srdečního onemocnění se mohou lišit mezi muži a ženami, resp. ženy jim většinou nepřikládají takovou váhu. Nejdříve „zajistím, obstarám všechny okolo a pak teprve já"….poznáváte se některá? Ženy spíše než charakteristickou bolest na hrudi pociťují nedostatek dechu, pocit na zvracení, či zvrací, mají bolesti zad či dolní čelisti, mohou mít pocit na omdlení, či vědomí rovnou ztratit. Stejně tak se srdeční slabost může projevit bolestmi v horní části břicha či dolní části hrudníku.

 

5. Máme to v rodině, s tím nic nenadělám

Geny nevyčtíme, jak říká má milá tchýně, nicméně mnoho ostatního změnit můžeme –kontrolu nad našim krevním tlakem, hmotností, krevními tuky máme ve svých rukou. Stejně tak záleží na nás, zda sedneme do auta nebo raději půjdeme pěšky, a když máte ruku na svém srdce, tak už se vám tam cigareta určitě nevejde.

Vaše individuální srdečně cévní riziko vám nastíní závěrečná zpráva našeho Fit testu. 

MUDr. Marie Skalská

Zpracováno dle www.goredforwomen.org

 



Muži začínají stonat se srdečními chorobami v mladším věku než ženy.  Možná z toho plyne mezi lidmi mylně rozšířené povědomí, že onemocnění srdce se týká hlavně mužů. Realita je však jiná. Po menopauze se počet žen a mužů stonajících se srdečně - cévními chorobami tj. infarktem myokardu, mozkovými příhodami, vyrovnává a dokonce průběh srdečních onemocnění u žen je závažnější než u mužů. Rizikových faktorů, které postupně s věkem, každému z nás naskáčou, není nutno se děsit, strkat hlavu do písku, ale právě naopak využít ve svůj pospěch - "Vím, s čím mohu bojovat a jak se srdečně cévním chorobám bránit".



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás