Nabízíme


Sportování v chladném počasí


Jaká je pro člověka kritická teplota vody a vzduchu?

Ačkoliv žijeme v mírném pásmu, na chlad reagujeme jako tropičtí živočichové. Kritická teplota prostředí, při které ještě udržujeme svou tělesnou teplotu je pro člověka 22-27oC vzduchu a 32-35oC vody. Při nižších teplotách již zvyšujeme svůj metabolismus, abychom kompenzovali chlad okolí.

1. Nedostatek spánku a sportování v chladném počasí

Pro účinnou termoregulaci v chladu je důležitý celkový stav organismu. I po jedné noci s nedostatkem spánku člověk ztrácí více tepla i při mírnější chladové stimulaci. Proto je důležité, pokud jdeme na závod v chladném počasí, být dostatečně odpočatí. 

2. Sacharidy a sportování v chladném počasí

Nízká hladina krevního cukru neboli hypoglykemie je významně riziková. Hraje důležitou roli v toleranci chladu a schopnosti vytrvalostního výkonu. Při hypoglykemii se výrazně snižuje tělesná teplota. Význam občerstvení při déletrvajících výkonech v chladném počasí je ještě důležitější než při vyšších teplotách.

3. Nepříznivé povětrnostní podmínky a sport

Samotný chlad není jedinou příčinou ztrát tepla. Situaci zhoršuje i studený vítr a vlhkost vzduchu. Při kombinaci těchto faktorů může být výsledná teplota ještě nižší. Svalová únava v chladu nastupuje dříve. Problém nastává, když dojde k náhlé změně počasí (prudký pokles teploty, bouře, déšť). Termoregulace organismu reaguje se zpožděním, únava nastoupí dříve, sníží se svalová aktivita a produkce tepla klesne, následná hypotermie prohloubí svalovou únavu a dále se snižuje tvorba tepla. Toto může vést k život ohrožujícím situacím i u zdatných jedinců.

4. Jak se obléknout při sportu do chladného počasí

Při sportování v zimě není nejlepší oblékat se do hodně teplých oděvů, mohlo by dojít k přehřátí a následným tepelným ztrátám pocením. Důležitá je kvalita materiálu, který umožňuje vyzařování a zároveň i uchování radiačního tepla. Zásadní je, že tyto materiály neabsorbují vlhkost, nezachycují pot a tepelně izolují. Optimální jsou vrstvy oblečení, které případně můžeme odkládat.

5. „Chladný dech“ při sportu

Při poklesu teploty vzduchu pod -12oC a intenzivní fyzické aktivitě může dojít k podráždění horních dýchacích cest. Výrazně chladný vzduch způsobí snížení dechové frekvence a snížení dechového objemu. Astmatici pozor! U astmatiků se může po cca čtvrt hodině intenzivní tělesné zátěže v chladu objevit reakce dechového ústrojí na chlad, spojená s hyperventilací. Projevuje se kašlem, sípáním, tlakem na hrudi. Většinou do hodiny odezní. Prevencí může být předehřívat vdechovaný vzduch nošení kukel, roušek, ochranných masek. Samozřejmostí je předcházení virovým infekcím, omezení expozice alergenům.

6. Křeče při sportování v chladném počasí

Sklon ke svalovým křečím je v chladu vyšší. Nejčastěji se do křeče dostává lýtkový sval. Před tréninkem či závodem tělo postupně zahřívejte. Pozor na náhlé velké zapojení svalů dolních končetin při dřepech, žabácích, výskocích, když svaly nejsou dostatečně prohřáté. Prudký a nekoordinovaný pohyb prochlazeného svalstva může způsobit svalovou rupturu.  Prevencí je postupné, pozvolné zahřátí, trénink s otužováním, adaptace na chlad.

Ať vám nedojde dech, ikdyž venku mrzne Vám přeje

MUDr. Marie Skalská 

Článek vyšel v Běhej.com 



6 tipů k pohodovému sportování v chladném počasí

1. Vyspěte se na to!
2. Oslaďte si!
3. Počítejte s „počasím“!
4. Vrstvěte oblečení!
5. Předehřívejte si dech rouškou, šátkem!
6. Pozor na křeče!



Potřebujete filtr pro články, videa a e-booky?



Řekli o nás